Moje cesta mýma očima

Cesta šamana


Šaman. Dnes velmi populární a tajemstvím opředené slovo. Často se na různých seminářích, worshopech a podobných akcích setkáváme s lidmi, kteří o sobě tvrdí že jsou šamani. S přivřenými víčky usilovně mlátí do kulatého bubnu, volají všechny dobré i zlé duchy a občas řeknou něco, čemu nemůže naše hlava porozumět. A v mnoha případech za jejich vystoupení zaplatíte nemalou částku. Kdo vlastně je, nebo byl šaman? Wikipedie nám poskytne vyčerpávající popis původního významu tohoto slova.

Dnes je vše trochu jinak. Naše víra ve věci ,,nadpřirozené" (tedy ty, které si naše racionální hlava nemůže vysvětlit) je už trochu jinde, nemůžeme trávit týdny v divočině ani ,,experimentovat" se zdravím svým a našich bližních. Přesto cítím, že i dnes je možné napojit se a vnímat tyto dávné moudrosti. Chce to jen správný impuls.
foto Pro mě to byl můj úraz před pár lety. Z hodiny na hodinu mi úplně změnil můj dosavadní život a já moc nevěděl co dál. Nějaký čas jsem se utápěl ve svém trápení a nebyli to úplně příjemné časy. Poměrně vážně jsem přemýšlel o sebevraždě. Pak mě matka Země nějakým kouzlem donutila zabořit ruce do hlíny a všechno se změnilo. Úcítil jsem sílu, která je v zemi ukrytá a stal se ze mě zahradník :-) Začal jsem pěstovat zeleninu, kytičky, budovat záhonky a okolí našeho domu se brzo proměnilo v rozkvetlou zahradu. Zdravotní problémy moje a lidí v mém okolí, narušená důvěra v naše zdravotnictví, které se určitou měrou na mém stavu podílelo, moje nádherné dětství a mládí které jsem prožil doslova a do písmene v lese a v neposlední řadě i nějaké moje dispozice kterým sice nerozumím, ale zřetelně je cítím...to vše mělo asi za následek to, že jsem začal objevovat svět léčivých rostlin a bylinek a energií. Znalosti ze zdravotnictví a mých předchozích koníčků začaly krásně doplňovat souvislosti a informace z ,,jiného světa". Začal jsem vyrábět mastičky, tinktury, bylinkové čaje a postupně jsem si začal uvědomovat, že cítím jemnohmotné energie, které z rostlin vyzařují. Ano, rostliny jsou živí tvorové stejně jako my, o tom není pochyb. Jestli mají inteligenci jak se občas tvrdí, to zatím úplně přesně nevím, ale vím, že na energetické úrovni jsou schopné komunikace. Jak mezi sebou, tak s námi - pokud v sobě probudíme schopnost tyto energie vnímat. Všechno je ,,jen" energie. A dokonce nepochybuji o tom, že tato komunikace je oboustranná a že i rostliny cítí naše energie a vztah, který k nim máme. Nejednou jsem se o tom přesvědčil. A tím jsem začal chápat spoustu věcí, které se na naší zemi dějí. Jak se chováme my k ní, bude se chovat i ona k nám. Jen nepřestávám obdivovat její nekonečnou mateřskou trpělivost a shovívavost. A čím víc jsem na sobě pracoval, uvědomoval si a chápal spojení s naší zemí, tím víc jsem rozuměl souvislostem mezi přírodou a naším zdravím - fyzickým i duševním.

Postupně jsem si uvědomoval, že moje práce a můj nový život se začal ubírat jiným směrem, cestou na které je mi krásně, která mě hluboce naplňuje, cestou na které cítím dobře a zřetelně cítím spojení se Zemí a s celým vesmírem, cestou poznání. Kdysi jsem někde četl, že šamanem se člověk stane až v okamžiku, kdy někomu pomůže a on ho tak nazve. Byť se mi to už několikrát stalo, stejně ještě dost dlouho trvalo než jsem pochopil, ujasnil si a přijal všechny souvislosti. Cítim v tom slově velkou zodpovědnost. Nejen za naši zemi a za sebe, ale i za lidi s kterými pracuju a kterým se snažím pomoct. A někde uvnitř cítím i pocit že moudrosti našich předků nemají být zapomenuty.
Moje předpoklady pro tuto ,,práci" cítím jednak v mých životních zkušenostech z mnoha oborů ale hlavně v tom, že se mi z nějakých důvodů podařilo pochopit některé neměnné zákony vesmíru.

foto sanuna  K šamanismu neodmyslitelně patří několik věcí...v první řadě duchovno. Já nevím, jestli existují duchové. Možná asi občas nějaké cítím...ale nikdy jsem žádného neviděl. Podle mě je to jen slovo. Vnímám a cítím živé energie. (s neživými energiemi mám zatím problém, nevím proč) Naši předkové je cítili a vnímali stejně, resp. mnohem lépe a víc. Jen jim neříkali energie, ale duchové. Je to na nás jak je nazveme. Pro mě je název duchové přijatelný a jeho původ cítím ve slově duše. Ano, myslím že nejen živočichové ale i rostliny mají svojí energii - duši. Dar toho že mám schopnost tyto energie vnímat a cítit je pro mě zavazující a svým způsobem posvátný. S pokorou cítím úctu a respekt ke všem duchům (duším) na zemi. Šamanské rituály vnímám jako nedílnou součást této cesty. Pomáhají mi jednak dostat hlavu do toho správného nastavení a jednak v nich cítím jistou formu vyjádření úcty k tomu všemu.

 Jak je všeobecně známo, šamani pracují převážně se změnenými stavy vědomí. Tyto stavy jim umožňují vidět a cítit a pracovat s tím, co při normálních stavech vědomí vidět s cítit není. A do těchto stavů se lze dostat různými způsoby. Od meditací, přes holotropní dýchání až po používání psychedelických substancí.  Právě používání psychedelik provází šamanismus od pradávna. Rostliny s psychedelickými účinky tu byli mnohem dříve než my a zcela nepochybně tu mají nějaké svoje poslání. Jejich potenciál a vliv na lidskou psychiku je obrovský a v současné době prožívá svojí renesanci i ve vědeckých kruzích. Tímto samozřejmě nikoho nenabádám k experimentům s psychedeliky. Práce s nimi je hodně o osobní zodpovědnosti a o rozumu. A samozřemě má i svá uskalí a mnohá rizika.
Na toto téma bylo napsáno už mnoho. Pokud Vás to zajímá, pár zajímavých článků můžete najít v odkazech
Halucinogeny mohou přinést více užitku než škody
https://mika.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=351697


Tohle je cesta, kterou jsem se rozhodnul jít. Je posetá růžemi. Krásná, ale trnitá. Mnoho věcí jsem při ní zjískal a mnoho ztratil. Jsem rád že po této cestě jdu.Carodilna - tvorba z prirodnich materialu

Tantrické masáže s jiným přístupem...
únikový východ (zpět na úvod - www.dajda.cz)
www.dajda.cz