Moje cesta mýma očima

Naše Ego...spojenec, nebo nepřítel?


foto  Naše Ego...neustále omýlané téma. Někdo radí rozpustit, zničit, vypařit a zašlapat. Já radím usměrnit, rozpoznat a naučit se s ním spolupracovat. Bez Ega bychom byli nic. Beztvaré, nemastné a neslané nic. V podstatě není na našem Egu jako takovém nic špatného. Špatné na něm je to, že se stalo nástrojem systému, resp. systém se ho naučil velmi dobře využívat ve svůj prospěch.

 Když jsem při svojí práci několika lidem pomáhal uvědomit si a usměrnit jejich Ego, došlo mi pár podstatných věcí. Naše Ego (samozřejmě krom spousty jiných ,,funkcí") zastává funkci poměrně účinného nástroje systému. Nevěříte? Přemýšlejte. Nezpracované Ego např. velmi snadno podlehne reklamě (Má to Lojza, musíš to mít taky, jinak nejsi in - buď jako Lojza, to je útok na naše Ego, nic víc) Tím se snadno dostaneme do systémového konzumního kolotoče: Půjčuj si, utrácej, pracuj, moc nepřemýšlej a umři (doplatí to za Tebe Tvé děti) Tohle je jen jeden z mnoha příkladů, stačí se trochu zamyslet.

 Myslím, že tohle začalo už někdy se vznikem náboženství. Když potkal první vyčůránek prvního hlupáka...Dnešní systém to jen přebral a zdokonalil - dřív se lidi ovládali pomocí strachu (dělej to a to nebo se usmažíš v pekle, pokud Tě dřív neusmažíme sami) a dnes se ovládají pomocí peněž. I když tím strachem vlastně taky...stačí se podívat na zprávy. Ale výsledek je stejný, energie jako energie. Stáváme se novodobými otroky a ještě si v tom libujeme a Ego nám pochlebuje. Systémové využití našeho Ega je důmyslné a za staletí dovedené k naprosté dokonalosti. A umí mnoho obdivuhodných věcí, třeba tu, že nás naprosto dokonale uvede v omyl a my uvěříme svým (jeho) vlastním lžím. Viděli jste film Matrix...? Až na nějake ,,drobné detaily" je to přesně to, o čem mluvím.
 Tohle všechno se pak promítá do našich životů, vztahů a vůbec do všeho. Ego ale umí spoustu dalších věcí...zavře nám nejenom zdravý rozum a srdce, (člověk s nezvládnutým Egem se nikdy ,,do srdce" dostat nemůže) ale i oči a uši. Nevidíme, neslyšíme a Ego si pořád mele svou. A my přemýšlíme kde je chyba a proč nejsme zdraví, šťastní a spokojení. Bez zvládnutého Ega to prostě nejde. Řekl, nebo udělal Vám někdy někdo něco ošklivého...? Pořád to ve vás je, jste na něj hrozně naštvaní a nemůžete mu to zapomenout? Zase Vaše Ego. A to Vám prostě nedovolí posunout se na Vaší duchovní cestě dál.

  Práce na usměrnění našeho Ega není jednoduchá ani snadná, je to dlouhodobý proces, na jehož začátku je uvědomění si toho, že nějaké Ego máme.

 Před nedávnem jsem si ale uvědomil jednu důležitou věc. Ego nám může i velmi znepříjemnit život a podle mě to jakýsi autodestrukční program naprogramovaný v našem Egu systémem. V okamžiku, kdy mu dojde že jsme ho ,,prokoukli" a že pracujeme na jeho usměrnění se začne zuřivě bránit. A samozřejmě začne na našich nejzranitelnějších místech. V první řadě je to hlava - špatné nálady, deprese, zvonění v uších...to všechno může být projev Ega. Pokud to nezabere, uchýlí se k fyzickým ,,útokům". Jako první využije nejslabší místo, třeba náš zdravotní handicap. Pokud jste někdy trpěli na astma, bolesti čehokoliv...připravte se na krátkodobý návrat Vašich obtíží. A buď vydržíte a oni odezní...a nebo to vzdáte a Vaše Ego (a systém) se zaraduje z vítězství. Všechno je v hlavě...Když mě při mé poslední práci tohleto celé došlo a uvědomil jsem si, že potíže tohoto druhu provázejí téměř každou transformaci na které jsem se nějakým způsobem podílel (a samozřejmě nejen já a samozřejmě včetně té mojí) ...nebylo mi úplně dobře. Je jen potřeba s tím počítat, nic není zadarmo:-)

Našli jste se...? Pak je asi na čase začít s tím něco dělat...teda, pokud jste ve své ,,bažině" nenašli zalíbení.

 Nedávno jsem narazil na úžasný článek od Sergeje Lavarova o souvislostech léčení fyzického těla a ,,duše"(přečíst si ho mužete zde) a při jeho čtení mi došlo, jak moc s naším zdravím naše Ego souvisí. Bez toho, aby jsme srovnali naše Ego do patřičných mezí se nedostaneme ,,do srdce", do svěho středu. A bez toho nikdy nemůžeme být šťastní, to prostě bez nalezení svojí rovnováhy nejde. A když nebudeme šťastní...nemůžeme být ani zdraví, všechno souvisí se vším.

DajdaCarodilna - tvorba z prirodnich materialu

Tantrické masáže s jiným přístupem...
únikový východ (zpět na úvod - www.dajda.cz)
www.dajda.cz